Metehan Koray DURMUŞ - Yazılım Uzmanı


Ben Kimim

Kendimden kısaca bahsetmek istiyorum. 1995 Kocaeli doğumluyum. Doğma büyüme Kocaeli’liyim. İlk ve orta öğretimimi Atatürk İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Küçük yaşlardan beri tek hedefim yazılım alanında yer almaktı. Bu hedef doğrultusunda ilerleyip lise tercihimi Derince Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nden yana kullandım. Lise eğitimimde; yazılım alanı ile ilgili temel bilgileri alarak üniversite eğitimime hazırlık yaptım. Lisenin son yılı benim için okul, staj, dershane üçgeni içerisinde geçti. Bu yıl benim için çok yoğun geçse de üniversite sınavına çalışmayı bırakmadım. İlgi duyduğum yazılım alanı ile birlikte işletme dersleri de almak istediğim için üniversite ve bölüm tercihimi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde ki lisans eğitiminden yana kullandım. Üniversite hayatımda proje geliştirmenin önemini kavradım ve boş zamanlarımda yazılım projeleri peşinde koşmaya başladım. Üniversitenin son yılında işletme alanında yazdığımız Esnek Çalışma Sistemi konulu tez ile işletme alanına dair bilgiler edindim. Okulumun son döneminde staj yapmak için Kocaeli’ye geri döndüm. Yonca Bilişim Teknolojileri Firması’nda; uzman yazılım kadrosu tarafından görev olarak verilen projeleri yaparak yazılım alanında proje geliştirmeye devam ettim. Staj dönemi, iş ortamına adapte olmam konusunda yarar sağladı ve iş hayatıma ilk adımımı atmış oldum. Staj dönemini bitirerek mezuniyet sonuçlarının açıklanmasını bekledim. Üniversite öğrenimimi Başarı Belgesi ile bitirdim. Mezuniyetten hemen sonra algoritma ve yazılım bilgimi geliştirmek için çalışmaya devam ettim. Bu sürece kadar yazılım alanında temel bilgileri edinerek belirli bir aşamaya kadar ilerledim. Sonra ki süreçte hem vatani görevimi yapmak hem de iş hayatımın önünü açmak için askerlik görevimi yaptım. Nisan 2018’de askerlik görevimi bitirdim. 6 aylık askerlik sürecimi yazıcı olarak yaptım. Bilgilerimi tazelemek ve yeni bilgiler edinmek için yazılım alanı üzerine çalışmalarım devam etmektedir. Kendimi geliştirmeye açık ve özellikle yazılım alanında yeni bilgiler edinmeye büyük heyecan duymaktayım. Bir firma içerisinde uzun süreli istihdam düşünmekte ve bu alanda kendimi kanıtlama isteği duymaktayım. En önemlisi de firmaların tecrübe takıntılarından kurtularak iş başvurularımın olumlu sonuçlanmasını ve iş hayatına başlaması konusunda büyük bir istek duymaktayım. Çalışacağım firma içerisinde takım çalışmaları yapmak, kendimi geliştirmek ve o firmada saygınlık kazanarak iş hayatıma devam etmek konusunda, belirlemiş olduğum hedeflerimi yerine getirmek için oldukça istek duymaktayım.

Hobilerim Nelerdir?

Yazılım Geliştirmek: Yeni bir yazılım projesi geliştirmenin kariyerim açısından ve hedeflerime ulaşmam açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Yazılım geliştirme sürecinin, geliştiricilere farklı düşünme biçimleri kazandırdığı düşüncesindeyim.

Teknolojik Gelişmeleri Takip Etmek: Yeni teknoloji trendlerinin ve özellikle evrensel firmalar tarafından geliştirilen yazılım projelerinin hayatımıza bir nevi yön verdiği düşüncesindeyim. Gelişen teknolojinin kendime bir fikir uyandırması ve geliştirebileceğim yeni bir projeye kaynak olması amacı ile teknolojiyle yakından ilgiliyim.

TEDx Konferansları İzlemek: Dünya çapında işlerinde başarılı olan kişilerin konuşmalarını izlediğim konferanslarda anlatılan başarı hikayeleri, insanları harekete geçirme konusunda bir izlenim uyandırmakta. Doğru adımlar atıp, pes etmeyerek ilerlemek konusunda hırslandırmaktadır.

Kitap Okumak: Tam olarak kitap okuma alışkanlığını edindiğimi söyleyemem. Fakat zaman buldukça kitap okuyorum. Kitap okumanın insanlara sağladığı yararları sayarak bitiremeyiz. Ama günümüzde en çok ihtiyaç olan empati kurma duygusunu kitaplar fazlasıyla insanlara kazandırıyor.

İlgi duyduğum diğer Aktiviteler: Müzik dinlemek, film izlemek, teknoloji konusunda geçen diziler izlemek, maç izleme tutkunluğum olduğunu ve tam bir Cristiano Ronaldo hayranlığım olduğu konusunu paylaşmadan geçmek istemiyorum.

Fobilerim Nelerdir?

Sigara İçmek: Sigara İçmekten ve pasif içiçi konumuna düşmekten nefret ederim.

Sosyal Medya Tutkunluğu: Sosyal Medyada paylaşımlar yapmaktan da pek haz duymam.

Yorum Yapmak: Her konuda söyleyecek bir çift sözü olan insanları, bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan eleştiri yapan insanları da pek sevmem.

Online Oyun Çılgınlığı: Online oyunların bağımlılık yapması ve hayatı kısıtlaması büyük bir dezavantajdır. Bu sebeple online oyun oynamayı sevmem.

Almış Olduğum Sertifikalar

C# Nesne Programlama
Alternate Text
SQL Veri Tabanı Yönetimi
Alternate Text
Asp.Net Programlama
Alternate Text
Bootstrap Web Tasarım
Alternate Text
Stratejik Yönetim Modeli
Alternate Text
ISO 9001:2015 K.Y. Sistemi
Alternate Text
ISO 19011:2011 İç Denetçi
Alternate Text
Uluslararası Tic. Kongresi
Alternate Text
Ulusal YBS Zirvesi
Alternate Text

Katıldığım Seminerler

Ulusal YBS Zirvesi
Alternate Text
ISO 19011:2011 İç Denetçi
Alternate Text
Uluslararası Tic. Kongresi
Alternate Text
ISO 9001:2015 K.Y. Sistemi
Alternate Text