Black Friday İndirim Festivali Nedir?

Date : 13.11.2018 Etiket : Alışveriş Görüntüleme : 51

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Black Friday İndirim Festivali Nedir?

Blog siteme ilk adımımı attığım bu yazımda Kasım ayında herkesin merakla beklediği Black Friday(Kara Cuma)’nın ne anlama geldiğini, ne zaman ortaya çıktığını, aktivitenin ne zaman ve nerelerde gerçekleştiğini açıklamaya çalışacağım. Orijinal ismi Black Friday olan bu indirim festivalinin isminden de anlaşılacağı üzere Türkiye ile pek bir alakası bulunmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü’nden sonra ki ilk Cuma günü için Black Friday ismi kullanılıyor. Black Friday isminin verilmesinin sebebi ise zamanında yaşanmış bazı olumsuzluklardan kaynaklanıyor. Black Friday faaliyeti İlk zamanlar da bu isme sahip değilken 1961 tarihinden sonra Black Friday olarak anılmaya başlanmıştır. 1961 tarihinde bu faaliyete Black Friday (Kara Cuma) adını veren süreç ise şe şekilde gerçekleşmiştir. Şükran gününden hemen sonra ki Cuma Günü ABD’de marketler erken saatlerde faaliyete başlar ve geç saatlere kadar da müşterilerine hizmet vermeye devam edelermiş. Bu süreç hep böyle devam etmiştir. İşletmeler satışlarını artırmak için işin içine indirim kampanyalarını da dahil edince alış verişe olan talep de büyük oranda artmıştır. Artan talep yoğunluğu beraberinde getirmiş ve alış veriş merkezlerinde insanlar adım atamayacak hale gelmiştir. Yaşanan trafik sıkıntıları araçların hareket dahi edemediği ve kalabalıktan insanların birbirini ezdiği bir duruma gelmiş ve bu yoğun sürecin ilk olarak yaşandığı 1961 tarihinden sonra bu etkinlik Black Friday olarak anılmaya başlanmıştır. Önceki dönemlerde ülkemizle pek de alakası bulunmayan bu faaliyet yeni tarz Dünya düzeni ve globalleşme (uluslararası sınırların kalkması) kavramı ile birlikte ülkemizde de uygulanmaya başlanmış durumdadır. Uluslararası sınırların kalkması sonucunda ortaya çıkan bu gibi aktivitelerin ülke ve Dünya ekonomisini canlandıracağı düşüncesi ile Black Friday bütün Dünya’da yaygınlaşmış durumdadır. Önce ABD’nin yakın komşusu olan Kanada’da gerçekleştirilmeye başlayan bu faaliyet sonra ki süreçlerde Hindistan’dan Meksika’ya kadar çok sayıda ülkede gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu indirimlerin çoğunlukla teknoloji meraklılarına ve oyunculara yaradığını söylemek mümkündür. Teknoloji konusunda yapılan indirimler alış veriş yapmak isteyen müşterileri harekete geçirmekte ve oyun konusunda ise Steam, Playstation ve Xbox Live’daki indirimlere dijital ortamdan erişmek oldukça kolaydır.

Black Friday’in Ülke Ekonomisine Katkısı

Ülkemizde de ekonomiyi canladırmak ve bu süreci elde edebilecekleri maksimum kar ile kapatmak isteyen firmalar bu faaliyeti reklam kampanyaları ile halka duyurdular. “Kara Cuma” isminin tepkiyle karşılanması sonucu bu ismi “Efsane Cuma”, ”Şahane Cuma” gibi isimler ile denediler ve başarılı olduklarını söylemek mümkündür. Ülkemizde uygulanmaya başlayan ve son yıllarda giderek artan bu faaliyet özellikle ülkenin en büyük alışveriş siteleri tarafından benimsenmiştir ve firmalar çok büyük reklam kampanyaları ile bu faaliyeti halka duyurmaya çalışmıştır. Ülkemizdeki şehirlerde artan alışveriş merkezi sayıları bu etkinliğin daha da yaygın hale gelmesini sağlayacak gibi duruyor. Küresel raporlara göz atıldığında Dünya’da Black Friday olarak adlandırılan bu günde, yapılan toplam satışlar diğer günlere oranla % 624 daha fazladır. Bu durum Türkiye’de ise % 697 oranındadır ve Dünya ortalamasının üstünde seyretmektedir. Yani Türkiye’deki durum; insanların bu günde diğer günlere oranla neredeyse 7 kat fazla alışveriş yaptığını göstermektedir. Türkiye’de bu günde müşteriler tarafından en fazla tercih edilen ürünler arasında ise giyim, elektronik cihazlar, kozmetik ürünleri gelmektedir. Bu ürünleri ise kitap, oyun, beyaz eşya ve spor ürünleri takip etmektedir. Black Friday etkinliğine ülke konumundan bakıldığında ise akla gelebilecek soru bu faaliyetin Türkiye ekonomisine ne ölçüde katkıda bulunacağı olacaktır. Black Friday diğer Dünya ülkelerinde Türkiye’ye göre daha önceden benimsenmiştir ve bu ülkelerde ki katılım oranı son yıllarda fazla olsa da oranlara bakıldığında önceki dönemlerden aşırı derecede farklılık olmadığı söylenebilir. Fakat Türkiye’de durum bu şekilde değildir. Tükiye’de son yıllarda ki artan yoğun talep bu faaliyete katılım oranını geçtiğimiz yıllara göre fazlasıyla katladığını göstermektedir. Raporlara bakıldığında Dünya’da son 5 yılda Black Friday’e olan ilgi iki katından fazla artmıştır. Bu durum Türkiye’de ise çok daha fazladır. Türkiye’deki ilgi son 5 yılda % 4900 olarak gerçekleşmiştir. Bu oranda Black Friday etkinliğine 5 yıl önceye göre 49 kat daha fazla ilgilendiğimizi göstermektedir. Raporlardan da anlaşılacağı üzere minimum sürede maksimum oranda alışverişin yapıldığı bu faaliyet ülke tüketim endeksine büyük katkı yapmıştır.