WhatsApp’da Reklam Dönemi Başlıyor

Date : 13.11.2018 Etiket : Teknoloji - İletişim Görüntüleme : 29

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


WhatsApp’da Reklam Dönemi Başlıyor

WhatsApp eski Yahoo Firması’nın çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından Ocak 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Santa Clara Kenti’nde kurulmuştur. Uygulama günümüzün en popüler mobil işletim sistemleri olan Android ve İOS ile birlikte sorunsuz şekilde çalışmaktadır. İnternet bağlantısı aracılığı ile kullanıcıların birbirleri ile fotoğraf, video, sesli mesaj paylaşmalarını sağlayan ve ücretsiz arama, mesaj ve belge gönderimi gibi işlemlerin de kolay şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan platform günümüzde çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dünyaca ünlü veri şirketi olan Statista’ya göre WhatsApp Aralık 2017 tarihinde 1.5 milyar kullanıcıya ulaşmıştır. İstatistikler; bu rakam ile birlikte WhatsApp’ın Dünya’nın en büyük uygulamalarından birisi olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bir dönemler WhatsApp platformunun ücretli bir uygulamaya dönüşeceği söylentileri çıksa da bu haberler zamanla geçerliliğini yitirmiştir ve firma yetkilileri tarafından yapılan bir açıklama ile platformun ücretsiz olarak sunulmaya devam edeceği açıklanmıştır. Ancak platform son zamanlar da sözünü tutup uygulamayı ücretsiz olarak sunmaya devam etmek için çeşitli maddi kaynak arayışına girmiştir. Dünya’nın hemen hemen her yerinde kullanılan bu uygulamanın üzerinde yapılacak olan bir yenilik ve yayınlanan bir güncelleme çok konuşulmaktadır. Yaptığı çoğu yenilik ile bizlere pek çok özellik sunan WhatsApp’ın yapacağı son yenilik ise kullanıcıları pek de memnun edecek türden gözükmüyor. Son gelişmelere bakıldığında WhatsApp platformunda reklam döneminin başlayacağının sinyalleri veriliyor. Peki uzun bir dönemden beri reklam vermeyen WhatsApp’ın son dönemde böyle bir karar almasının sebebi ne olabilir, bu kararın kullanıcılar tarafından ne şekilde karşılandığı ve reklam vermenin WhatsApp Firması’na neler katacağını açıklamaya çalışalım.

WhatsApp Reklam Dönemi için Geri Sayım

2014 yılında WhatsApp uygulamasının Dünya’ca ünlü bir uygulama haline dönüşmesi sonrasında Facebook Firması yaptığı bir girişimle WhatsApp Firması’nı satın alma işlemlerini başlatmıştı. WhatsApp uygulaması; Facebook Firması tarafından 4 milyar Dolar nakit para, 12 milyar Dolar hisse senedi ve 3 milyar Dolar sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar Dolar karşılığında satın alınmıştır. Satın alma işleminin; bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir. Satın alım işlemi sonrasında Facebook’un bu tür bir yazılımla nasıl para kazandığı konusunda bazı iddialar ortaya atılmıştır. Facebook’un kullanıcı bilgilerini satması ve WhatsApp konuşmalarının okunarak Facebook üzerinden reklamlar gösterildiği gibi belli teorilerde mevcuttur. Ancak WhatsApp’ın alacağı son güncelleme ile reklam gösterimine başlaması firmanın nasıl bir kazanç sağladığı sorularını da beraberinde götüreceğe benziyor. Bu doğrultuda uygulamanın reklam veren firmalar ile biz tüketicilerin arasında direkt bir bağ kurması planlanıyor. Haberin açıklandığı tarihten bu yana kullanıcılardan çok sert tepkiler alan güncellemenin ne zaman yayınlanacağı konusunda kesin bir tarih belirtilmedi. WhatsApp’ın kurucu ekibi olan Brian Acton ve Jan Koum’un geçtiğimiz günlerde WhatsApp Firması’ndan istifa etmesi firma içerisinde köklü değişiklere gidilebileceğinin sinyallerini vermekteydi. Platforma reklam yerleştirmek Facebook'un bünyesinde çalışmaya devam eden WhatsApp kurucuların sert bir şekilde karşı çıktığı bir konuydu. İstifalarını sunmalarında bu radikal değişikliği etkili olduğu düşünülüyor. Facebook üzerinden aldıkları reklamlar ile milyar dolarlar kazanan firmanın WhatsApp üzerinde aynı stratejiyi uygulaması platformun ciddi bir para kaynağına dönüşeceğini açıkça göstermektedir. WhatsApp kullanıcılarını çileden çıkartacak olan bu reklamlardan kurtulma gibi bir opsiyon bulunmayacak. Aylık ücret ödeyerek reklam göstermeme opsiyonu, maalesef ki WhatsApp’ın ücretsiz olma politikasından dolayı uygulanmayacak gibi görünüyor.