Akıllı Telefonlarda Devrim Niteliğinde Yenilik

Date : 13.11.2018 Etiket : Teknoloji - Mobil Görüntüleme : 26

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Akıllı Telefonlarda Devrim Niteliğinde Yenilik

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte firmalar arasındaki rekabetin artması, akıllı telefon üreticilerinin her geçen gün daha farklı yeniliklerle karşımıza çıkmasına sebep olmaktadır. İlk çıktıkları dönemde basit halleri ile üretilen bu modelleri geliştiren firmalar artık devrim niteliğinde yeniliklere imza atıyorlar. Günümüzde ise birbirinden güçlü akıllı telefonlar tasarlayan ve üretimini gerçekleştiren firmalar rekabet konusunda geride kalmamak ve geleceğin yeni akıllı telefonlarını tasarlamak için Ar-Ge harcamalarına çok ciddi pay ayırmış durumdalar. Akıllı telefon piyasasının lideri konumunda olan Samsung, Huawei, Lg ve Apple gibi firmalar şimdiden katlanabilir telefon modellerine yönelik patent alıyorlar. Sony, Xiaomi ve Oppo firmaları da katlanabilir telefon yarışına dahil olmuş durumdalar. Ancak Sony’nin aldığı patentin diğer firmalardan biraz daha farklı olacağını belirtmek gerekiyor. Akıllı telefon piyasasında rakiplerinin biraz gerisinde gibi gözüken Sony Firması’nın katlanabilir telefon piyasasında geride kalmamak için farklı teknolojiler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Aldıkları patent ile katlanabilir telefon modelinin şeffaf görüntüye sahip olacağı anlaşılıyor. Ayrıca telefon ekranının 6 farklı şekilde kullanılabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz ay ilk resmi detayları ortaya çıkan Samsung katlanabilir telefon modeli hakkında ise yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Yaşanan son gelişme ile birlikte Samsung’un katlanabilir telefon modelinin ismi Türkiye’de alınan bir patent ile ortaya çıkartıldı. Samsung’un Flex olarak isimlendirilecek modelinin, yeni bir marka başvurusunda bulunması ile değişikliğe gidip Galaxy Fold olarak adlandırılacağı iddiaları ortaya atıldı. Konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen şirkete yakın kaynaklarca edinilen bilgilere göre, yeni akıllı telefonun bu isimle gelmesine sıcak bakılıyor. Resmi bilgilere göre devrimsel nitelikte telefonun normal hali 7.3 inç boyutunda bir tablet halini alırken katlandığında ise 4.58 inç boyutunda bir akıllı telefona dönüşüyor.

Firmaların Katlanabilir Telefon Fiyatları

Döviz kurlarının Türk Lirası karşısında yükselmesi sonucunda ülkemizde zaten bir hayli yüksek olan telefon fiyatlarının iyice artması biz kullanıcıları bıktırmış durumda. Türkiye istatistik Kurumu’nun Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklaması üzerine tüketici fiyatlarının geçtiğimiz yıl eylül ayına göre %24.52 oranında arttığını görmek mümkün. Bizleri ilgilendiren kısım olan telefon fiyatlarının; geçtiğimiz yıla oranla %46.8 oranında artmasıdır. Bazı akıllı telefon üreticisi firmaların akıllı telefon piyasasında Türkiye Pazarı’ndan beklediği satış oranlarına ulaşamamasında fiyatlar ile direkt olarak bağlantı kurulabilir. Katlanabilir telefonların üretim maliyetlerinin ise normal telefonlardan daha fazla olması katlanabilir telefon fiyatlarının beklenenden de fazla olabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Firmalara göre incelendiğinde ise Flexpai adlı bir firma Dünya’nın ilk katlanabilir telefonunu lanse etmişti. Bu telefonun Snapdragon 8150 işlemci ile geleceği ve fiyatının 1300 Dolar olacağı gelen bilgiler arasındaydı. Samsung Firma’sının 7.3 inçlik ekran ile üretmeyi planladığı ve 200 gr ağırlıkta olması beklenen telefonunun 1800 Dolar fiyat etiketi ile satışa çıkacağı belirtiliyor ve bu rakam ile zirvede yer alacağı tahmin ediliyor. Huawei Firması’nın katlanabilir akıllı telefonu da hiç ucuz olmayacak gibi duruyor. Ünlü analistlere göre, firmanın piyasaya sürmesi beklenen katlanabilir telefon modelinin en az 1.500 dolardan satışa çıkacağı bekleniyor. Sony Firması’nın ise yabancı kaynaklara göre en az 128 gb depolama seçeneği, Snapdragon 855 işlemci ve 8 Gb Ram’e sahip olması beklenen telefonunu 1000 Dolar civarında fiyatlandırması bekleniyor ve bu rakamda rakip firmaların fiyatlandırmasına göre bütçe dostu görünüyor. Apple Firması’nın; Bank of America Analistleri’ne göre katlanabilir telefon modelini 2020 yılında piyasaya sürmesi bekleniyor. Fiyat konusunda ise herhangi bir gelişme yayınlanmadı.