Telefon Kayıt Ücretlerine Yeni Zam Yolda

Date : 13.11.2018 Etiket : Teknoloji - Mobil Görüntüleme : 33

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Telefon Kayıt Ücretlerine Yeni Zam Yolda

Ülkemizde son dönemlerde büyük bir artış göstererek 10 bin TL’yi aşan akıllı telefon fiyatlarının, biz kullanıcıların bütçelerini zorladığı açıkça ortada olan bir durum. Artan bu fiyatlar biz kullanıcıların da yeni bir telefon alırken farklı arayışlara girmesine sebep olmaktadır. Bu arayışlar içerisinde; rakip firmaların fiyat performans ürünlerine odaklanma, bütçe dostu olan telefonlara odaklanma gibi durumlarda mevcuttur. Bizim burada inceleyeceğimiz konu ise yurt dışından telefon alımı olacaktır. Geçtiğimiz aylara göre düşüş gösteren döviz kurları halen bizleri tatmin edecek seviyelere kadar inmediği için telefon fiyatları hala yüksek seviyededir. Bu durumda biz kullanıcıların yurt dışından telefon satın alımına cazip bir şekilde bakmamıza neden oluyor. Ancak hükümet bu durumun önüne geçmek istiyor olacak ki yurtdışından ülkeye getirilen telefonların kayıt ücretlerine sürekli zam yapma yolunda ilerliyor. Geçtiğimiz ay yaşanılan bir gelişme ile birlikte IMEI kayıt ücretlerine yapılan bir zam kayıt ücretlerinin 3 katına çıkmasına sebep olmuştu. 170 TL olan kayıt ücreti 500 TL’ye yükselmişti. Yapılan bu zammın yankıları sürerken yeni yılda kayıt ücretlerinin yeni bir zam daha alacağı duyuruldu. 2019 yılına girerken IMEI kayıt ücretine 118 TL daha zam geleceği duyuruldu. Böylece 500TL olan kayıt ücretinin 618 TL’ye yükseleceği belirlenmiş oldu. Son yılda ciddi artış gösteren kayıt ücretinin geçtiğimiz yıllara oranla 6-7 kat arttığını söylemek mümkün. Yani artık telefona Türkiye’de vereceğim para ile yurtdışına gider telefonu satın alır ve gezer gelirim düşüncesi sonlanacak gibi duruyor. Geçtiğimiz yılların verilerin baktığımızda 2012 yılındaki kayıt ücretinin 100 TL olduğunu 2017 yılına kadar düşük zamlarla 149.2 TL’ye kadar çıktığını görmek mümkün. Çok yüksek fiyatlı telefonlar için kayıt ücretine katlanıp yurtdışından getirmek isteyenler varsa izleyecekleri adımlar aşağıdaki gibi olacaktır.

Yurt Dışından Telefon Getirirken İzlenmesi Gereken Adımlar

Yurtdışından telefon getirmek isteyen bir kişi telefonu beraberinde getirip Türkiye’de kayıt yaptırmak koşulu ile kullanabiliyor. Kargo veya posta gibi bir seçenek ile yurtdışından telefon satın alıp getirtmek veya internet sitesinden telefon getirtmek ise yasak. Eğer bu yol tercih edilirse telefona gümrükte el konabilir ve iki katı ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yurt dışından bir yakınınıza da telefon getirtmeniz mümkündür. Telefon kayıt yaptırıldığı sürece telefonu kimin getirdiğinin bir önemi yoktur. Telefonu yurtdışından geldiği 120 günü geçmemiş birinin üzerine kayıt yaptırmanız gerekiyor ve pasaporta 2 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. E-Devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili bir evrak istenmiyor. Abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibinin bizzat pasaportuyla veya yurtdışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekiyor. Getirilen telefonun açılması için vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Telefon vergisini vergi dairelerine, bankalara nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefonu tekrardan açtırmak isterseniz vergisini ödemeniz yeterli oluyor. Telefon IMEI numarasını öğrenmek için *#06#. Tuşlarını kullanmanız yeterlidir. Gelen IMEI numarası cihazınızın Seri Numarasıdır.