Tik Tok Uygulaması Nedir?

Date : 28.11.2018 Etiket : Mobil - Sosyal Medya Görüntüleme : 21

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Tik Tok Uygulaması Nedir?

Son dönemlerde akıllı telefonların yaygınlaşması ve hemen hemen herkesin cebine girmesi ile birlikte birçok uygulama geliştirilmiş ve bunların kimisi popülerleşip zirveye oynarken kimisi de tutulmadan kaybolmuştur. Son yıllara baktığımız zaman uygulama marketlerinden en çok indirilen uygulamaların sosyal paylaşım platformlarının başında gelen Facebook, İnstagram ve Twitter gibi uygulamalar olmasını beklerken zirvede mesajlaşma uygulamalarının yer aldığını görmek mümkündür. Mesajlaşma uygulamalarına sesli mesaj ve görüntü gönderme gibi özellikler de eklenince kullanıcıların vazgeçilmezi haline geldiğini söylemek mümkündür. Yeni çıkan bir uygulama olan Tik Tok uygulamasının İphone uygulamaları arasında bütün rakiplerini geride bırakarak zirvede yer aldığını söylememiz sizleri oldukça şaşırtacaktır. Peki bu Tik Tok uygulaması nedir biraz da bundan bahsedelim. Tik Tok uygulaması ile birçoğumuzun ilk karşılaşması Youtube üzerinden video içeriği görüntülemek istediğimiz zaman olmuştur. İzlemek istediğimiz videodan önce çıkan bir reklam ile kendisini bizlere tanıtan Tik Tok uygulamasını çoğumuz video paylaşma platformu olarak biliyoruz. Uygulama aslında video içeriği üretip bunu paylaşmak kadar sınırlı değil. Tik Tok uygulaması ile fotoğraf, video, müzik, bulunduğunuz yer, ders notları ya da aklınıza gelebilecek her şeyi paylaşabiliyorsunuz. Uygulama sadece telefonda değil aynı zamanda bilgisayarda da kullanılabiliyor. Ücretsiz olarak kullanılabilen bu uygulama da sesli görüşme ve mesajlaşma gibi önemli özelliklerde bulunuyor. Uygulama bu özellikler ile sınırlı kalacak gibi görünmüyor. Çünkü yakında yeni güncellemeler alarak yeni özellikler kazanacağı belirtiliyor. Kısa sürede zirveye oturan bu uygulama Çin’li bir şirket olan ByteDance tarafından piyasaya sürülmüştür. ByteDance Firması’nın bu uygulama ile Dünya’nın en ünlü Startup’ı olan Uber’i ikinci sıraya itip zirveye oturduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca Çin’li şirket ürettikleri bu uygulamanın geleceğine çok güvenmiş olacaklar ki Tik Tok uygulaması ile reklamlarını sıkça gördüğümüz Musical.ly uygulamasını satın almışlar. Satın alma işleminin ise 1 Milyar Dolar karşılığında gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. İsterseniz Tik Tok uygulamasının nasıl kullanılacağına ve uygulamanın özelliklerine biraz daha değinelim.

Tik Tok Uygulaması Üyeliği ve Özellikleri

Tik Tok uygulamasını indirme işleminden sonra, kullanıcı adınızı belirleyip profil bilgilerinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra ilgi duyduğunuz konu etiketlerini ve kişileri takip etmeye başlayabilirsiniz. Takip işleminden sonra ise konular ve kişiler ana sayfanızda görüntülenmeye başlayacaktır. Video paylaşımı yapmak isterseniz ekranın altında yer alan menünün ortasında ki “+” simgesine dokunarak video çekmeniz mümkün. İsteğe bağlı olarak paylaşacağınız videoya ekranın üstünde yer alan “Ses Seçin” menüsünden müzik; ekranın aşağısında yer alan efekt menüsünden ise efekt ekleyebilirsiniz. Uygulamanın özelliklerine gelecek olursak ilginç bir özellik olan Kulüpler özelliğinden bahsetmekte fayda var. Uygulama üzerinden Kulüp kurma gibi bir imkan var ve bu sayede kullanıcılar bu kulüplere katılabiliyor ya da kendi kulüplerini oluşturabiliyorlar. Kulüplerde sadece sohbet etmekle kalmıyor aynı zamanda paylaşım yapabiliyor ya da güncel konuları tartışıp yorumlayabiliyorsunuz. Diğer bir özellik olan Grup Mesajlaşma özelliği ile birden fazla arkadaşınızla Tik Tok uygulaması üzerinden mesajlaşabiliyorsunuz. Son olarak da Tik Tok uygulaması ile bilgisayarınız ve akıllı telefonunuz arasında dosya transferi yapabildiğinizi söylemekte fayda var. Kısacası Android, İOS ve Windows sürümü de bulunan bu uygulama ile arkadaşlarınızla iletişim kurabilir paylaşımlarda bulunabilir ve dosya transferi yapabilirsiniz.