Türkiye’de Yabancı Dizi İzlemek

Date : 28.11.2018 Etiket : Sinema - Dizi Görüntüleme : 18

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Türkiye’de Yabancı Dizi İzlemek

Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefon ve bilgisayar kullanım oranları artmıştır. Günlük elimizden düşmeyen akıllı telefonlarda ve sürekli kullanmak zorunda hissettiğimiz bilgisayarlarda kendimizi sürekli bir şeyler İzlerken buluruz. İzlediğimiz video içerikleri arasında ilgi çeken Youtube videoları, maç özetleri, aksiyon dolu film fragmanları yer alırken aynı zamanda ilgimizi çeken diziler de yer almaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde Türk Dizileri bizler için vazgeçilmez iken günümüzde ise bunun yerini yavaş yavaş yabancı diziler almaktadır. Fakat geçmişe döndüğümüzde bizden önceki nesillerin bir tane Türk Filmi izlemek için günlerce televizyon başında beklemesi, yeni bölümü yayınlanacak olan bir dizi için ekranlara kilitlenmesi gibi durumlar söz konusuydu. Peki nasıl oldu da kendi dizi ve filmlerimiz dururken Dünya’nın farklı ülkelerinde çekilen bu dizileri ve filmleri izleme gereksinimi duyduk? Bu yazımızda isterseniz bunu açıklamaya çalışalım. İlk sebep olarak Türk dizi sektörünün gelişim sergilemek konusunda ki direnişi ele alınabilir. Televizyonda gösterilen fazlasıyla anlamsız ve saçma diziler, kendi dizilerimizi neden izlemediğimizin bir kanıtıdır. 1970’li ve 80’li yılların adeta vazgeçilmezi olan Zengin Kız Fakir Oğlan tarzı dizi ve filmlerin günümüzde hala geçerliliğini koruyarak 2018 yapımı diziler de bile bu konuların işlenmeye devam etmesi artık dizi sektörü olarak yenilik arayışlarına girmemiz gerektiğini açıkça ortaya sermektedir. Diğer yandan bakıldığında ailelerin çocuklarına örnek teşkil etmek için kaliteli içerikler izletmek istemesi. Çünkü Türk dizileri arasında silahlı, bıçaklı mafya tarzı içerikler bulmakta mümkündür. İnsanların sürekli olarak eleştirdiği diğer bir konu ise dizi süreleri. 90 dakika olan Türk dizileri reklamlar ve dizi özetleri ile uzun metrajlı filmleri aratmıyor. Sürelerin uzun olması, araya giren reklamlar izleyicilerin dikkatinin dağılmasına neden oluyor. Sürelerin uzun olması senaristlerin konu bulmasında zorluk yaşamasına neden oluyor, bu nedenle dizi benzer konular etrafında sürüp gidiyor. Bu sebepler de izleyicileri yabancı dizi izlemeye itiyor.

Yabancı Dizilerde Ödül Tufanı

Yabancı dizilerin kalitesini anlamak için aldıkları ödüllere ve adaylıklarına göz atmak mantıklı bir hareket olacaktır. Ülkemizde popüler olarak izlenen yabancı dizilere bakarsak, The Walking Dead Dizi’sinin 182 Adaylığının bulunduğunu ve 66 kez ödül aldığını görmekteyiz. Bulaşıcı bir hastalık nedeniyle medeniyetin yok olduğu ve insanların zombiye dönüştüğü konusunu işleyen bu dizi bir grubun hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. The Big Bang Theory dizisinin ise 219 Adaylığı ve 66 ödülü bulunmaktadır.Güzel ve seksi bir kız olan Penny ve yeni taşındığı apartmanında yan komşuları olan iki tam anlamıyla inek diye tabir edilen iki genç arasındaki olaylar anlatılıyor. Zekidirler ama diğer tüm inekler gibi sosyal hayatları berbattır. Penny onlara yardım edebileceğini düşünür. Dizinin genel anlamıyla konusu bu şekilde. Friends dizisinin 211 Adaylığı ve 68 ödülü bulunuyor. 20’li yaşlarında olan, karakterleri ve hayat hikayeleri birbirinden farklı 3’ü kadın ve 3’ü erkek 6 gencin New York’ta yaşadıkları komik ve hayat dolu maceralarını anlatıldığı dizi izleyenlere keyif veriyor. Sherlock dizisinin 154 adaylığı ve 84 ödülü bulunmaktadır. Dizinin konusu; şehirde yaşanan bir takım cinayetleri bulmak konusunda işlenmektedir. Dizide Sherlock Holmes’un kıvrak zekası, olaylar ve kişiler üzerindeki ayrıntıları normalden çok daha kısa bir süre içerisinde fark edip anlayabilmesi ilgi çekmektedir. Breaking Bad dizisinin 225 adaylığı ve 146 ödülü bulunmaktadır. Ana karakter olan Walter kimya öğretmenidir. Eşi ve engelli oğlu ile klasik bir hayat sürmekte olan Walter akciğer kanseri olduğunu öğrenmesi üzerine hayatının denklemini değiştirerek kısa sürede fazla para kazanmanın yollarını aramaktadır. Kimya bilgilerini farklı bir neden için, uyuşturucu üretip satmak için kullanan bu adamın amacı ölümünden sonra ailesinin geçinebilmesini sağlayacak parayı kazanmaktır. Son olarak kırılmadık rekor bırakmayan Game of Thrones dizisinin 435 adaylığı ve 253 ödülü bulunmaktadır. Kışların yazlardan çok daha fazla sürebildiği bu dizide kralın ölmesi ile yedi krallığa sahip olmak isteyen kişilerin arasında dönecek olan entrikaları savaşları ve zihin dolu oyunları anlatan dizide fantastik karakterlerin olduğunu belirmekte fayda var.