Elektrikli Araçların Tarihsel Gelişimi

Date : 28.11.2018 Etiket : Otomobil Görüntüleme : 16

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Elektrikli Araçların Tarihsel Gelişimi

Elektrikli Araçlar Nedir: Elektrikli araçlar elektrik enerjisi ile çalışan araçlara verilen isimdir. Elektrik ile çalışma prensibi de bir veya daha fazla elektrik motorunu kullanarak bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak gerçekleşmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki nüfus artışı ve aynı zamanda halkın refah seviyesinin artması insanların satın alma gücünün artmasını da beraberinde getirmiştir. Günümüzde Avrupa Birliği ülkelerindeki Karbondioksit emisyonunun %20’si karayolu taşımacılığından kaynaklanmaktadır. Buradan hareketle Avrupa Birliği, araçlardan kaynaklanan Sera Gazı Yoğunluğu’nun 2020 yılı itibari ile %10’a indirilmesini hedeflemektedir. Elektrikli araçların tarihsel gelişimine bakacak olursak elektrikli araçlar 19. yy ortalarında ve 20. yy başlarında oldukça popülerdi. Bu araçlar konfor ve kullanım kolaylığı bakımından petrol ile çalışan araçlara üstünlük sağlamaktaydı. İçten yanmalı motor teknolojisindeki ilerlemeler, özellikle Elektrik Starter’ı bu üstünlüğü tartışmalı bir hale getirdi. Petrol ile çalışan araçların geniş çeşitliliği, daha hızlı bir şekilde enerji yüklenebilmesi, gelişen petrol altyapısı ve Ford Motor Şirketi’nin petrol ile çalışan araç tiplerini seri üretime alması elektrikli araçlar ile petrollü araçların fiyatlarının eşitlenmesine hatta petrollü araçların fiyatlarının daha ucuz olmasına sebep oldu. Yaşanan bu gelişmeler petrollü araçların elektrikli araçların önünü almasına ve neden oldu ve 1930’lu yıllarda elektrikli araçların ABD piyasasından silinmesine neden oldu. Ancak günümüzde ise petrol ile çalışan araçların çevre ve hava kirliliğine sebep olması hususundaki endişeler, benzin fiyatlarının artması ve batarya teknolojisindeki gelişmeler tekrardan elektrikli araçlara yönelmeye sebep olmuştur. 1990 yıllarında ortaya çıkan elektrikli araçların başarısız girişiminden sonra yeni üretilen elektrikli araçlar başarılı olmuştur ve daha çevre dostu olması ile dikkatleri çekmiştir. Satın alma masraflarının fazla olmasına rağmen kullanım konusunda ki ucuzluğu elektrikli araçların beğenilmesine neden olmuştur.

Otomobil Firmalarının Elektrikli Araç Yatırımları

Günümüzde elektrikli araçlara olan bakış açısının olumlu karşılanması ile otomobil üreticisi firmalar da elektrikli araç üretimi için Ar-Ge harcamalarına ciddi pay ayırmış durumdalar. Tesla, Mitsubishi, Nissan, Renault, Honda gibi firmalar elektrikli araç pazarından geride kalmamak için seri üretim modellerini çıkartmaya başlamışlardır. 2012 Aralık ayı itibari ile bazı ülkelerde bulunan seri üretim modelleri şunlardır: Tesla Roadster, REVAi, Buddy, Mitsubishi i MiEV, Nissan Leaf, Smart ED, Wheego Whiplife, Mia Electric, BYD e6, Bollare Bluecar, Renault Fluence Z.E., Ford Focus Electric, BMW ActiveE, Coda, Tesla Models, Honda Fit EV ve Renault Zoe’dir. Elektrikli araç üretimi konusunda her geçen gün firmaların ürettiği model sayısı arttığı gibi araç satışları da ciddi artış göstermektedir. Dünya geneline bakıldığında elektrikli araç satışının 2011 yılından şimdiye kadar 4 milyonu aştığı belirtiliyor. Yabancı araştırma şirketi Bloomberg Nef’in istatistilerine bakılacak olursa elektrikli araç satışında zirvede bulunan ülke %37’lik oranla Çin oluyor. Çin’i %28 ile Avrupa ve %26 ile de Kuzey Amerika izliyor. Ayrıca Çin elektrikli otobüs satışında da %99’luk pay ile zirveyi kimseye bırakmamış durumda. Edinilen diğer bilgilere göre Dünya’daki elektrikli araç satışının %6 oranına sahip olan Japonya’da sarj istasyonu sayısı petrol istasyonu sayısını geçerek 40 bine ulaştı. Japonya’da 35 bin tane petrol istasyonu bulunuyor. Elektrikli araç satışında 2019 yılının Mayıs ayına kadar 5 milyon satış rakamına ulaşılması bekleniyor. Ülkemize bakıldığında ise son dönemlerde savunma sanayi ve otomobil üretimi gibi konularda gelişmeler yaşanması bizleri sevindiren haberlerdi. TÜBİTAK’ın %100 Ar-Ge desteği ile yerli elektrikli araç üretme konusunda karar alması da bizleri sevindiriyor.