İnsanoğlunun Uzay Yolculuğu

Date : 14.11.2018 Etiket : Uzay - Keşif Görüntüleme : 19

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


İnsanoğlunun Uzay Yolculuğu

İnsanoğlunu diğer varlıklardan bir adım ileriye taşıyan özelliklerden bazıları da kendisini geliştirme isteği, meraklı olması ve yaptıkları ile yetinmeyip yenilerini arzu etmesidir. Tekerleğin icadından, ateşin bulunmasına, pusuladan, barut icadına kadar çağ açıp çağ kapatan icatlar veya olaylar bu gibi sebeplerle gerçekleşmiştir. Neredeyse her insanın hayatında en az bir kere hayal ettiği kuşlar gibi özgürce uçmak hayali uçakların üretilmesi gibi gelişmelerle gerçekleşmiştir. Fakat insanoğlunun yeniyi arzu etme gücü, onların bununla yetinmemesine ve gözlerini daha yükseklere dikmesine, uzaya çıkmasına ve bilinmeyen bu yerlere seyahat edip yerleşik hayata geçmek istemesi gibi istekleri orataya çıkarmıştır. Tabii kurulan bu hayaller kimi insanlar için sadece hayal olarak kalsa da bazı insanlar ve kuruluşlar bu hayalleri gerçekleştirmek için çabalamaktadır. İnsanlığın uzaya çıkma çabaları sayısız roket ve uydu fırlatma denemeleri ile başlamış ve başarılı olunana kadar devam etmiştir. İnsanoğlunun roket yapma çabaları ise 13. Yy’a kadar uzanmaktadır fakat o dönemler hedefin uzay olması konusunda kesin bir bilgi yoktur. Biz yakın geçmişimizi inceleyecek olursak İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde insanoğlunun geçmiş birikimi yardımıyla, uzaya roket ve uydu gönderme çalışmaları başarılı sonuçlar almaya başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki süreçte Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği arasında süren gerginlik durumu Soğuk Savaş olarak adlandırılan savaş biçimini yaratmıştır. Soğuk Savaş’ın safhalarından birisi de Uzay Yarışı’dır. Uzaya çıkma başarısında ki büyük etkenlerden birisi de Uzay Yarışı rekabetinden iki ülkenin birbirine üstünlük kurma çabasıydı. Uzay yarışı Soyvetler’in 1957’de Sputnik uydusunu yörüngeye oturtmasıyla başladı. Amerika’nın 1969 yılında Apollo 11 uzay mekiği ile Ay’a insan göndermesi ile uzay yarışı son buldu. Amerika’nın Ay’a insan göndermesine kimi insanlar inanmakta fakat kimisi için sadece Uzay Yarışı’nı kazanmak için uydurduğu bir yalan düşüncesinden ileriye gitmemiştir. Şimdi isterseniz İnsanoğlunun Uzay Macerasını yıllara göre inceleyelim.

Yıllara Göre Uzay Macerası

İnsanoğlunun uzaya çıkmasında ki ilk adım SSCB'nin 1957 yılında “Sputnik 1” yapay uydusunu yörüngeye oturması olmuştur. Uydu 22 gün boyunca Dünya’ya radyo sinyalleri göndermiş ve 1958 yılında da Dünya atmosferine girmiş ve yanarak yok olmuştur. Rusya’nın gerisinde kalmak istemeyen ABD 29 Temmuz 1958 yılında NASA’yı kurmuştur ve aynı yıl içerisinde Explorer 1 adlı uydusunu Dünya yörüngesine göndermiştir. Yukarıda da bahsettiğimiz uzay yarışı konusunda ilk adımlar bu şekilde atılmıştır. 1959 yılında Sovyetler Birliği Luna 2 adlı uzay mekiğini Ay’a fırlatmıştır. 1960 yılında ise Kazakistan’da Baykonur Üssü'nde R-16 füzesinin infilak etmesi sonucunda 91 kişi ölmüştür. Yaşanan bu vahim kaza insanoğlunu fikrinden vazgeçirememiş ve 1961 yılında Rus kozmonot Yuri Gagarin’in uzaya gitmesinde etkili olmuştur. Böylece Yuri Gagarin uzaya giden ilk insan olmuştur. Nasa bu yıl Merkür projesi ile maymunları uzaya gönderdi daha sonra da Alan B. Shepard'ı uzaya gönderdi. 1962 yılında astronot John Glenn, Dünya yörüngesinde tam dolanım yaptı. 1969 yılında Apollo 11 uzay mekiği ile Amerikalı astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay'a ayak bastı. 1970 yılında Çin uzaya ilk uydusunu fırlattı. 1972 yılında Apollo 17’nin yolculuğu ile Ay’a son insanlı yolculuk gerçekleşmiş oldu. Günümüzde Nasa, SpaceX, Boeing gibi firmalar ve Hindistan ve Çin’de bazı firma ve devlet kuruluşları çalışmalarını devam ettirmektedir. Çalışmalardan en çok dikkat çeken ise SpaceX Firması’nın Mars’a insan gönderip koloni kurmak istemesidir.