2018 Ballon d'Or Ödülü Sahibini Buldu

Date : 14.11.2018 Etiket : Spor - Futbol Görüntüleme : 18

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


2018 Ballon d'Or Ödülü Sahibini Buldu

Bu seneki Ballon d’Or Ödülü’ne Real Madrid’in Hırvat yıldız futbolcusu Luka Modric layık görüldü. Ödülü Luka Modric’in almasında ki en çok dikkat çeken nokta ise Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi hegemonyasına son vermesi oldu. Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi arasında olan rekabetin uzun yıllardır sürmesi sonucunda ödül son 10 yıldır bu iki dünya yıldızına verilmekteydi. Ronaldo ve Messi’den önce ise ödülü en son alan kişi 2007 yılında Brezilyalı yıldız Kaka’ydı. Luka Modric’in sürekli artış gösteren performansı, son üç sezon Şampiyonlar Ligi kupasını kazanması ve 2018 Dünya Kupası’nda ki göz dolduran performansı ödülü almasında oldukça etkili oldu. Luka Modric Hırvatistan milli takımını tarihinde ilk kez finale taşıma başarısını elde etmişti. Ballan d’Or ödülü erkek futbolculara verildiği gibi kadınlara da verilmekte. Kadınlarda ise Ballan d’Or ödülü Fransa’nın Lyon takımında oynayan 23 yaşında ki Norveçli yıldızı Ada Hegerberg’e verildi. Sıralama da ilk 10 içerisinde yer alan Paris Saint Germain’in Fransalı yıldızı Kylian Mbappe ise En İyi Genç Futbolcu ödülüne layık görüldü. Henüz 19 yaşında olan Fransalı yıldız takımında ve Dünya Kupası’nda gösterdiği performans ile Dünya’nın en iyi futbolcuları arasına girmeyi başardı. Her sene olduğu gibi ödül için 30 kişilik liste açıklandı ve sonra liste ödül zamanı yaklaştıkça 10’a kadar düşürüldü. Luka Modric’in 1. sırada yer aldığı listede 2. Sırada ise Cristiano Ronaldo yer almaktaydı. Geçtiğimiz sene Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Ronaldo Dünya Kupası’na çok iyi bir başlangıç yapmış Portekiz İspanya karşılaşmasında yıldızlaşmıştı. Sezon başlamadan Real Madrid’den ayrılan yıldız futbolcu Juventus ile anlaşma sağlamıştı. Listenin 3. Sırasında ise Atletico Madrid’in yıldızı Antoine Griezmann yer almakta. Daha öncede aday gösterilen fakat Ronaldo ve Messi’nin gölgesinde kalan yıldız bu sene de ödüle sahip olamadı. Her sene ilk üçte yer alan Arjantinli yıldız Messi ise bu sene listenin 5. Sırasında yer aldı.

Ballon d’Or Ödülü’nde Etkili Olan Faktörler

FIFA Ballon d'Or'un kuruluşu 2010 yılında France Football'un düzenlediği Ballon d'Or ile FIFA'nın düzenlediği FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödüllerinin tek çatı altında birleştirilmesi ile gerçekleşmiştir. İlk ödül töreni 10 Ocak 2011 tarihinde Zürih, İsviçre'de gerçekleştirilmiştir. FIFA Ballon d'Or, bir önceki sezonun en iyi futbolcusuna verilen ve yıllık olarak düzenlenen bir futbol ödülüdür. En iyi futbolcu dünyanın her yerinden antrenörler ve uluslararası takım kaptanlarının yanı sıra gazetecilerin kullandığı oylara dayanarak seçilir. Sezonu çok iyi geçiren bazı futbolcuların Ballon d’Or ödülünü almaya hak kazanamaması ödülün hangi kriterler doğrultusunda verildiği sorularını akıllara getirmektedir. Ödül her ne kadar bireysel bir ödül olsa bile futbolcuların takımlarının performansı, takımlarının kazandıkları kupalar ve futbolcuların bunlarda ki etki dereceleri ödülü kazanmalarında fazlasıyla etkili olmaktadır. Bu sene ki ödüle bakıldığında ise Messi’nin La Liga şampiyonluğu kazanması fakat Şampiyonlar Ligi’nde başarı elde edememesi ve Dünya Kupası’nda vasat bir performans sergilemesi, Messi’nin ödülde finale kalamamasında etkili olmuştur. Cristiano Ronaldo’nun Şampiyonlar Ligi’nde kupaya ulaşması ve gol kralı olması fakat Dünya Kupası’nda bireysel olarak fazlasıyla etkili olmasına rağmen takımını üst tura taşıyamaması Ronaldo’nun ödülde ikinci sırada yer almasına neden olmuştur. Listenin 3. sırasında yer alan Griezmann’ın Fransa ile Dünya Kupası’nı kazanması fakat ligde Atletico Madrid ile başarı elde edememesi onu bir adım geri plana atmıştır. Ödülü kazanan Luka Modric’in ise Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi kupasına uzanması ve Dünya Kupası’nda bir ilke imza atarak Hırvatistan’ı finale taşımasında etkili olması Modric’in ödülü kazanmasında ki en etkili faktörlerdir.