Microsoft Edge Chromium Tabana Geçiyor

Date : 14.11.2018 Etiket : Teknoloji - Tarayıcı Görüntüleme : 20

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Microsoft Edge Chromium Tabana Geçiyor

Geçtiğimiz dönemlerde İnternet Explorer’ın bir hayli eskimesi ve kullanıcılar tarafından beğenilmemesi konusunda ki düşünceleri Microsoft Firması’nı yeni bir tarayıcı düşüncelerine sürüklemişti. İnternet Explorer güncellemeler almasına rağmen güçlü rakipleri karşısında tutunamıyordu. Windows 10 ile birlikte büyük bir değişikliğe imza atan Microsoft Firması yeni tarayıcısı olan Microsoft Edge adlı tarayıcısını kullanıcılara sunmuştu. Microsoft Edge; İnternet Explorer’a göre daha başarılı bir yol çizmiş olsa bile büyük rakiplerinin gerisinde kalarak Microsoft Firması’nı tatmin edemedi. Microsoft Edge tarayıcısının rakiplerine baktığımız zaman ise ilk sıralarda Chrome ve Firefox görülüyor. Geçtiğimiz yıla nazaran Microsoft Edge’in kullanım oranının arttığını görmekteyiz fakat sağladığı artış ise çok düşük oranda. Artışın düşük olması ve kullanım oranının fazla olmaması gibi sebepler Microsoft Firması’nı endişelendirmiş gibi duruyor. Microsoft Firması; tarayıcının bir gelecek vadetmediğini düşünmüş olacak ki köklü bir değişikliğe gitmeye karar vermiş. Windows 10 işletim sistemi üzerinde tarayıcı değişimine gittiğimiz zaman “Bizim tarayıcımıza da bir göz atın” tarzı yaklaşımlar sergileyen Microsoft Firması uzun bir dönemden beri tarayıcı konusunda istediği başarıyı bir türlü yakalayamıyor. Microsoft aldığı karar ile Edge tarayıcısını artık Chromium tabanlı yapacağını duyurdu. Microsoft’un yaptığı bu hamle beklenmedik bir durumdu. Tarayıcı konusunda en büyük rakibi olan Google Chrome’un motoruna geçiş yaparak kullanıcılar için sorunsuz bir deneyim yaşatmayı planlayan Microsoft’un bu atağı, kullanıcılar tarafından olumlu yorumlar aldı. Tarayıcının Chromium tabanına geçmesi ile daha sık güncellemeler alacağının sinyalleri de veriliyor. Microsoft Firması yaptığı resmi bir açıklama ile Chromium tabanına geçireceği yeni tarayıcısının çıkış tarihini açıkladı. Yeni tarayıcı 2019’un ilk aylarında kullanıcılarla buluşacak. Yeni sürümüne güncellenmesi ile eski sürüm olan EdgeHTML’e veda etmiş olacağız. Microsoft Firması’nın yeni tarayıcısı ile Chrome ve Firefox rekabetine katılması bekleniyor. İsterseniz Edge tarayıcısının tercih edilmeme nedenlerini birlikte inceleyelim.

Microsoft Edge Neden Tercih Edilmiyor?

Microsoft Firması’nın tarayıcı konusu açıldığında Edge tarayıcısından övgü duyduğu en büyük nokta olan bellek kullanımı Edge tarayıcısını kurtaramamış gibi görünüyor. Edge tarayıcısının kullanım oranlarından memnun olmayan Microsoft Firması farklı tutumlar sergilemesine rağmen sonucu değiştiremedi. Windows 10 işletim sisteminin Windows 7’yi geride bırakarak zirveye oturması sonucunda Edge kullanımında değişiklik olması beklenmişti. Fazla bir değişiklik olmaması üzerine Microsoft Firması da Edge’in kullanımını artırmak için farklı yollara başvurmuştu. Fakat bunlar Microsoft Firması adına geri tepmiş gibi duruyor. Peki Edge tarayıcısının tutulmamasında ki sebepler neler? İlk sebep olarak; Edge’in performans olarak yavaş kalması ve donma, çökme gibi sıkıntılar yaşaması gösterilebilir. Kullanıcılar bu konudan epey bir şikayetçi olacaklar ki bu şikayet konusunda binlerce geri bildirimde bulunmuşlar. Chrome tarafında ise aynı sıkıntılar kesinlikle daha az yaşanmakta. İkinci sebep ise güncellemelerin sadece Windows 10 işletim sistemi ile geliyor olması. Chrome tarafı ise bu konuda yine üstünlük sağlamış gibi görünüyor çünkü Chrome sürekli güncellenmekte. Bir diğer sebepte Microsoft Firması’nın Edge kullandırmak için sürekli bildirimlerde bulunması. Bu konuda da kullanıcılar oldukça şikayetçi durumdalar. Edge’in tercih edilmemesi arasında ki en büyük sebepte Chrome ve Firefox gibi büyük rakiplerinin olması. Kullanıcıların; tarayıcılarına bağlı kalma nedenleri Edge’in tercih edilmesinin de önünü kesmiş gibi duruyor.