Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Date : 14.11.2018 Etiket : Teknoloji - İnternet Görüntüleme : 39

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte hemen hemen her evde bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlardan sosyal medya platformlarına erişim sağlamak, dizi veya film izlemek, mesajlaşma uygulamalarını kullanmak için sürekli internete ihtiyaç duymaktayız. Bu gibi ihtiyaçlar da interneti, çağımızda olmazsa olmaz konumuna getirmiştir. Ülkemizde son dönemlerde internet denilince akıllara Adil Kullanım Kotası (AKK) gelmektedir. Bakan Cahit Turhan’ın yaptığı bir açıklama ile AKK’nın 2019 yılı itibari ile kalkacağı haberi internet kullanıcılarını bir hayli sevindirmişti. Biz de bu bloğumuzda sizler için AKK nedir, yeni düzenleme ile neler gelecek bunları incelemek istedik. Adil Kullanım Kotası; ülkemizde adsl hizmetinin yaygınlaşması ile birlikte 2012 yılında uygulamaya konulan bir uygulamadır. Kullanıcıların aldıkları internet paketine göre belirlenen limitten sonra hız düşüklüğü yaşadığı bir uygulamadır. Örnek olarak vermek gerekirse aldığınız paket 16 mbps hızında 50 gb kotası bulunan bir sınırsız bir paket olsun. 50 gb kota limitini aştığınız zaman hızınız paketinizde belirtilen hıza düşürülür. İnternet kullanımı da çok yoğun şekilde olduğu için kotaların hızlı dolması internet kullanıcılarının şikayetçi olduğu bir durumdur. Yapılan bir düzenleme ile 1 Mayıs 2017’den itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası AKK uygulaması geçerli olmayacaktı. Alınan diğer bir karar da AKK’nı aştığınız zaman internet hızınıza oranla sınırlama yapılmasıydı. Yani 16 mbps hızındaki internet ile 8 mbps hızındaki internet farklı hızlara düşürülecek. AKK konusunda her geçen gün yeni haberler yayınlanmaktadır. Kaldırılacağı kesinleşen AKK konusunda firmaların izleyeceği yollar ne şekilde olacak, yeni geçilecek uygulama bizleri memnun edecek mi, internet servis sağlayıcısı firmalar fiyat tarifelerinde değişikliğe gidecek mi isterseniz inceleyelim.

AKK Kalkıyor Yeni Fiyat Tarifeleri

AKK’nin 31 Aralık 2018 tarihinden sonra tamamen kaldırılacağının açıklanması üzerine firmalar yeni düzenlemelere geçmeye başladı. Firmalar yeni düzenleme ile kullanıcılarına AKK sınırı olmayan paketler sunacaklar. Aslında yeni düzenlemelere geçilmeye başlansa bile firmaların bu konularda pek de çalışma yapmadıklarını üzülerek söylüyoruz. Çünkü bazı firmaların AKK’yi kaldırması üzerine kota uygulamasına geçeceğini duyurdu. Kullanıcıları; AKK kalkıyorsa kota uygulaması ne oluyor diye bir düşünce sarıyor. İşin ayrıntılarına girmek için birkaç tane firmanın izlediği yolları açıklamaya çalışalım. Firma isimleri vermemekle birlikte bir firmanın AKK kaldıracağı ve bunun üzerine herhangi bir kota uygulaması da getirmeyeceğini müşteri hizmetleri ile yaptığımız görüşmede öğrenmiş oluyoruz. Fakat farklı bir firmanın AKK kaldıracağı belirli bir sınırdan sonra hızınızın yine düşürüleceğini fakat düşürülecek olan hızın eskiye nazaran daha yüksek olacağını öğreniyoruz. Ayrıca hızın düşeceği sınırdan sonra internetimizi yine yüksek hızda kullanmak istersek kota satın alarak devam edebileceğimiz tarafımıza ulaştırılan bilgiler arasında. Yani 100 gb aştığımız zaman hızımız örneğin 3 mbps değilde 5 mbps’ye düşecek. Eğer tekrar eski hızımıza dönmek istersek 20 gb veya 30 gb gibi ek bir kota satın alıp yüksek hızdan devam etmemiz sağlanacak. Bazı firmaların da internet hızları konusunda yeni düzenlemeler getirip paketin ücreti arttıkça hızın da artacağı tarzda paketler sunacağını yine görüşmelerimiz üzerine öğrenmiş olduk. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise yapılacak yeni düzenlemeler için firmalardan uygulamayı planladıkları paketleri istemektedir. Paketleri aldıktan sonra bütün firmaların paketleri karşılaştırılıyor ve bazı firmaların ücretlerinin fazla olduğu veya ücretin çok düşük olduğunu firmalara belirtip yeni düzenlemeler yapmaları isteniyor. Paketin düşük olması konusunda ki uyarı ise haksız rekabet kavramını ortadan kaldırmak için yapılıyor. 31 Aralık tarihinde son bulacak AKK için yeni düzenlemeler gelecek mi, firmalar uygulayacakları düzenlemeler üzerinde değişikliğe gidecek mi hep birlikte göreceğiz.