Son Dönemlerin Gözde Oyunu PUBG

Date : 14.11.2018 Etiket : Oyun Görüntüleme : 53

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Son Dönemlerin Gözde Oyunu PUBG

Online oyun platformunun son dönemlerde gözdesi olan ortalığı kasıp kavuran PUBG Oyunu nedir, ne değildir bu bloğumuzda buna değineceğiz. PUBG oyunu çıktığı tarihten itibaren kullanıcı kitleleri tarafından beğeni toplaması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Oyunun diğer oyunlardan farklı olarak ek özellikler barındırması ve Youtube, Twitch gibi platformlar üzerinden yayın yapan, video yayınlayan Streamer ve Gamer kitlesinin oyuna dair yaptıkları olumlu yorumlar oyuncu kitlesinin dikkatlerini çekmiştir. Oyunun hızlı yayılmasında bu faktörler de etkili olmuştur. Tam ismiyle PlayerUnknown's Battlegrounds olan oyun isminin uzunluğu nedeniyle kısaca PUBG olarak adlandırılmaktadır. Oyun; geliştiricisi olan Bluehole Firması tarafından 23 Mart 2017 tarihinde piyasaya sunulmuştur. İlk olarak Steam erken erişim ile Microsoft Windows için piyasaya sürülen oyun çıkış tarihinden 3 ay sonra ki sürece kadar 4 milyondan fazla satış yapmıştır. Oyunun ilk ana sürümü ise 20 Aralık 2017’de erken erişimden çıkarak yayınlanmıştır. Oyunun Xbox One versiyonu 12 Aralık 2017’de mobil versiyonu ise 19 Mart 2018’de ücretsiz olarak yayınlanmıştır. Yakaladığı başarıyı mobil versiyonda da devam ettiren PUBG Google Play üzerinden 100 milyondan fazla indirilmiştir. PUBG başarısı nedeni ile The Game Awards 2018 ödülüne layık görülmüştür ve aynı zamanda Steam’de eş zamanlı olarak en çok oynanan oyun olma başarısını elde etmiştir. Oyun güncel olarak Steam üzerinde 87 TL’den satışa sunulmaktadır. PUBG oyununun mantığını kısaca anlatmak gerekirse; 100’e yakın (maksimum 100) oyuncunun bir uçak içerisinde bulunması ile oyun başlar. Tek bir harita üzerinde gerçekleşen oyunda inmek istediğiniz noktaya uçaktan atlayarak ulaşırsınız. Harita üzerinde bulduğunuz silahlar ile hayatta kalma savaşı verdiğiniz oyunda hayatta kalan son grup savaşı kazanmış olur. İsterseniz oyunun özelliklerine, nasıl oynanacağına, oynamanın püf noktalarına biraz daha değinelim.

Genel Hatları İle PUBG

PUBG oyunu hayatta kalma tarzında bir oyun olduğu için önemli olan oyunun sonuna kadar ölmemiş olmanızdır. Fakat hayatta kalma savaşı verirken oyunun mantığı gereği diğer oyuncuları da öldürme çabası içinde olmanız gerekmektedir. Rakipleri öldürme konusunda ki avantajınız ise öldürdüğünüz oyunculardan düşecek sandığa sahip olmanızdır. Aldığınız sandıklar ile rakibinizin topladığı ganimetlere sahip olursunuz. Oyunda düşman öldürerek kazandığınız altın ve ganimetler oyun sonunda sıralamanızı belirleyecektir. Oyunda çok farklı silah seçenekleri bulunmaktadır. Rakipleriniz tarafından vurulduğunuzda hayatta kalabilirseniz tedavi yapıp iyileşmeniz için sağlık kitleri de mevcuttur. Harita üzerinde oyuncuyu hareket ettirerek yer değiştirebildiğiniz gibi oyun içinde ki birçok aracı kullanarak ta yer değiştirebilirsiniz. Oyunda sürekli olarak dikkatli olmalısınız. Çünkü oyunda 100’e yakın oyuncu bulunmakta ve evlere girip çıkarken silah arayışında iken sürekli rakipleriniz ile karşılaşabilirsiniz. Oyun içinde süre geçtikçe harita alanı da daralmakta ve alanın dışında kalan oyuncular gaza maruz kalmaktadır. Gaz ilk başta az etki etmektedir fakat süre geçtikçe etkisi de artmaktadır. Oyunun envanterleri sadece silah ve sağlık kitlerinden ibaret değildir. Oyunda kask, zırh, çanta, silah, bomba, araç gibi çeşitli ekipmanlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra silahlar için dürbün, uzatılmış hızlı çekim şarjörü, namlu, susturucu gibi geliştirmeler de vardır. Oyun bireysel olarak, iki kişilik veya grup halinde oynanabilmektedir. Diğer online oyunlarda olduğu gibi PUBG oyununda da hile yapmak isteye oyuncular bulunmaktadır. PUBG’nin yönetici kadrosunun yaptığı açıklamaya göre oyunda her gün ortalama olarak 6 bin kullanıcı banlanmaktadır. 2017 sonuna kadar ise toplam 150 bin kullanıcıyı pasif hale getirmişler.