Popüler Yazılım Dilleri

Date : 28.11.2018 Etiket : Yazılım - Software Görüntüleme : 19

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Popüler Yazılım Dilleri

Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde sizler için 2018 yılının en popüler yazılım dillerini paylaşma kararı aldım. Her sene popüler yazılım dillerini belirlemeyi kendisine görev bilen Stackoverflow sitesi 2018 yılının sonuçlarını da açıkladı. Sonuçlara geçmeden önce Stackoverflow sitesi nedir ne işe yarar kısaca açıklamaya çalışalım. Stackoverflow; bilişim sektöründeki insanları buluşturan bir platformdur. Stackoverflow sitesi; yazılımcısından, tasarımcıya herkesi barındıran evrensel bir platformdur. Kullanıcıların genellikle en çok ziyaret etme sebebi ise forum işlevinin olmasıdır. Kullanıcılar karşılaştıkları bir sorunu çözüme ulaştırmak veya fikir almak için sorular sorup diğer kullanıcılardan yanıtlar alırlar. Ayrıca burada iş imkanı bulmak ta mümkündür. Asıl konumuza dönecek olursak Stackoverflow sitesi üzerinden yapılan bir anket ile en popüler programlama dilleri belirlenmiştir. Yapılan bu ankete 100 bin geliştirici katılarak kullandıkları ve en sevdikleri programlama dillerini seçtiler. Anket sonucunda ise popülerlik sıralaması sırası ile şu şekilde sonuçlanmıştır. JavaScript, SQL, Java, Python, C#, PHP, C++, C, TypeScript, Ruby. Çok popüler hale gelen JavaScript dili son 5 yılın en popüler programlama dilidir. Hızlı bir şekilde yükselen Python dili ise yükselemeye devam etmektedir ve geçtiğimiz senelere göre bazı dilleri gerisinde bırakmıştır. Listenin üçüncü sırasında bulunan Java, uluslararası en iyi 500 şirket tarafından kullanılmaktadır. Ankete katılan geliştiricilerin 1000 tanesi de Tükiye’den katılmıştır. Ülkemizden katılan bu geliştiricilerin yaklaşık olarak %80’i kendisini profesyonel seviyede tanıtmıştır. Geçtiğimiz seneye göre ülkemizden katılım oranı %30 seviyesinde artış göstermektedir. Anket sonuçlarında ki diğer başlıklar da dikkat çekmiştir. Bu başlıklardan bazılarını paylaşmak istersek, geliştiricilerin büyük çoğunluğunun yazılım geliştirmeyi hobi olarak yaptığını belirtmesi yazılım işinin zevkli bir iş olduğunu göstermektedir. Ayrıca makine öğrenimi konusunun bu yıl biraz daha ön planda olduğunu belirtmekte fayda var. Yapay zeka kavramının; insanlık için sağlayacağı yararlar konusunda geliştiriciler aynı düşünceye hakim iken zararları konusunda ise ortak bir sonuca varılamamıştır. Şimdi isterseniz listemizde ki yazılım dillerini biraz daha tanıyalım.

Yazılım Dillerini İnceleyelim

JavaScript; yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmaktadır. Brendan Eich tarafından 1997 yılında geliştirilmiştir ve günümüzde özgür yazılım toplulukları tarafından geliştirilmekte ve bakım yapılmaktadır. Web sayfaları üzerinde işlevsellek sağlamak görünümü iyileştirmek kullanılabilir. SQL; bir programlama dili olarak bilinse de aslında bir programlama dili değildir. Veri tabanı yönetim sistemidir. SQL; veri tabanında saklanan veriler üzerinde işlem yapmak için kullanılır. Veri tabanı yaklaşımı ile birlikte veri sorgulama diline ihtiyaç duyulması SQL dilinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Java; iş sektöründe en popüler diller arasında yer alır. 1995 yılında Sun şirketi tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde eskisi kadar popüler olmasa bile Android tarafında uygulama geliştirmek isteyenler için popülerliğini korumaktadır. Python; programlamanın her alanında işimizi görebilecek bir dildir. Günümüzde en büyük şirketler olan Google ve Nasa gibi firmalar tarafından kullanılmaktadır. Geliştirilmesi tam 8 yıl sürmüştür. C#; Microsoft tarafından geliştirilmiştir. En büyük rakibi Java olan C# dilinin Java ile birçok benzer yönü bulunmaktadır. PHP; karmaşık bir yapısı olan PHP dili veri yoğunluğu olan web siteleri için kullanılan bir dildir. Karmaşık olması geliştiriciler tarafından sevilmemesine sebep olmaktadır. C++; ilk çıkış tarihi 1983’tür. Esnek bir dildir ve masaüstü uygulamalardan web uygulamalarına kadar geliştirme imkanı sunmaktadır. C; 1972 yılında çıkmıştır. Yazılım dillerinin babası olarak tabir edilmektedir. Birçok yazılım dilinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Efsanevi C dili halen kullanılan bir dildir. TypeScript; 2012 yılında Microsoft tarafından geliştirilen dil JavaScript’in sıkıntılı taraflarından bizi kurtarmak için ve büyük ölçekli uygulamaları çalıştırmak için geliştirilmiştir. Ruby; Türkiye’de adı pek duyulmasa da geliştiriciler tarafından sıkça kullanılır. 1995 yılından bu yanan geliştirilmeye devam etmektedir. Kolay anlaşılır bir dildir.