Microsoft SQL Server Nedir?

Date : 28.11.2018 Etiket : Database - Veri Tabanı Görüntüleme : 16

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Microsoft SQL Server Nedir?

Microsoft SQL Server Programı; Microsoft Firması tarafından geliştirilen ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. İlişkisel Veri Tabanı sistemi İngilizce olarak Relational Database Management System olarak adlandırılır. İlişkisel Veri Tabanı Sistemlerinde veriler tablolar halinde oluşturulmaktadır. Bu tablolar kendi aralarında ilişkisel olarak bağlantılı olabilirler. Microsoft SQL Server Programı MYSQL gibi açık kaynak kodlu bir yazılım olmamakla birlikte tüm güncellemeleri Microsoft Firması tarafından yapılmaktadır. Microsoft SQL Server programı, lisanlı olarak satışa sunulan bir veri tabanı türüdür fakat ücretsiz olarak kullanacağınız sürümü de mevcuttur. Veri Tabanı Programları yazılım işiyle ilgilenen bir kişinin olmazsa olmazlarındandır. Her gün blog sitelerinde okuduğumuz yazılar, kullanıcı yorumları, üyelik bilgileri ve içerikler veri tabanları yardımıyla depolanmaktadır ve bu işlemi birçok yazılımcı da MSSQL programını kullanarak yapmaktadır. Microsoft SQL Server Programı Dünya’da en çok kullanılan veri tabanı sunucu yazılımlarından birisidir. MSSQL programı veri tabanı oluşturup yönetme işlemini rahatlıkla yapmamızı sağlayan bir ara yüze sahiptir. SQL Server programının sürümlerini incelemek gerekirse; Enterprise Edition sürümü en geniş SQL Server sürümü olarak karşımıza çıkmaktadır. 32 işlemci desteği ve 64 Gb Ram desteği bulunur. Standart Edition sürümü ise küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için olan bir sürümdür. 32 Tb disk, 4 işlemci ve 2Gb RAM desteği sunar. Web Edition sürümü hosting ve providerlar için olan özel bir sürümdür. 64 gb memory kullanım sınırı vardır. Developer Edition sürümü geliştiriciler için Sql Server’ın tüm özelliklerini kullanabilmeleri için sunulan bir sürümdür. Express Edition sürümü lisans gerektirmeyen, küçük uygulamalar için kullanılan sürümüdür. 1 gb memory kullanım sınırı vardır.

MSSQL İle Neler Yapılabilir?

Microsoft SQL Server Programı üzerinde oluşturmak istediğiniz bir web sitesine ait veya bir veri tabanı ile ilişkili çalışacak olan bir otomasyon programına ait tabloları oluşturma işlemini, veri tabanında bulunan verileri geliştirdiğiniz programda kullanma, verileri düzenleme, silme, filtreleme yaparak aradığınız verilere kısa yoldan ulaşma gibi işlemleri yapabilirsiniz. Veri tabanı kullanarak yazabileceğiniz çeşitli uygulamalara birkaç örnek vermek gerekirse; hastane sistemleri, telefon rehberleri, kütüphane sistemleri, ödeme sistemleri, borç sorgulama sistemleri, okul sistemleri, banka sistemleri, market otomasyon sistemleri, e-ticaret sistemleri, stok otomasyon sistemleri gibi sistemler. MySQL ile MsSQL konusunda kısa bir karşılaştırma yapmak gerekirse MySQL’in açık kaynak kodlu olması ve MsSQL’in ise tescilli bir marka olması dikkat çekmektedir. Aslında Mysql ücretsiz Mssql ücretli algısı yanlıştır, ikisininde ücretsiz ve ücretli verisiyonları bulunmaktadır. MySQL programını Windows, Linux, Solaris gibi işletim sistemlerinde kullanabilmenize rağmen MsSQL Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir. MySQL çok az disk alanına ihtiyaç duyarak çalışır fakat MsSQL fazla disk alanına ihtiyaç duyar. MySQL’in GUI tabanlı yönetim aracı yokken MsSQL’in GUI tabanlı pek çok yönetim aracı vardır.