Microsoft Visual Studio Nedir?

Tarih : 28.11.2018 Etiket : Yazılım - IDE Görüntüleme : 39

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Microsoft Visual Studio Nedir?

Microsoft Visual Studio adından da anlaşılacağı üzere Microsoft Firması tarafından geliştirilen tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). İlk sürümü 1998 yılında piyasaya sürülen Visual Studio Programı’nın en yeni sürümü Visual Studio 2017’dir ve halen güncellemeler alarak geliştirilmeye devam etmektedir. Visual Studio Programı ile Windows Forms uygulamaları, web siteleri, web uygulamaları ve web servisleri ile birlikte konsol ve grafiksel kullanıcı arayüzü uygulamaları geliştirmek mümkündür. Visual Studio’nun IntelliSense ve Code Refactoring desteklemesi onu profesyonel kılan özelliklerinden bazılarıdır. Visual Studio’nun entegre olarak çalışan hata ayıklayıcı özelliği de bulunur. Microsoft Visual Studio Programı’nın hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri bulunmaktadır ve uygulama geliştirmek için ücretsiz sürümünü kullanmak belirli bir seviyeye kadar kesinlikle işimizi görecektir. Visual Studio 2017 Programı’nın sürümlerini incelersek Community, Professional ve Enterprise sürümlerini görmekteyiz. Professional ve Enterprise sürümlerini sadece deneme süresi kapsamında ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sürekli kullanım istiyorsanız Community sürümünü indirip kurmalısınız. Yazılım üretmek için geliştirilen bu program ileri seviye özellikleri sayesinde geliştiricilerin kısa süre içerisinde programlarını geliştirmelerine imkan tanımaktadır. Visual Studio güzel bir ara yüz tasarımına sahiptir ve programı kullanmaya başlayanların kendilerini karmaşa içinde bulmayacakları düzeyde basite indirgenmiştir. Visual Studio’nun yazılım geliştirme ortamı olmasına rağmen belirli kısıtları bulunmaktadır. Bu kısıtlamalardan en önemlisi de ortam içerisinde bazı programlama dillerini kullanamıyor olmanızdır. Ortam içerisinde sadece Visual Studio tarafından desteklenen diller için yazılım geliştirme yapabiliyorsunuz. Visual Studio Programının desteklediği yazılım dillerinden bazıları şunlardır; C, C++, C#, Visual Basic .Net, F#, Fossil, M, Python, HTML/CSS, JavaScript. Visual Studio, geliştiricilere, programın kabiliyetlerini genişletmek için Visual Studio uzantıları yazmalarına olanak tanır.

Microsoft Visual Studio Özellikleri

Visual Studio diğer geliştirme ortamları gibi sadece sözdizimi, vurgulama ve kod tamamlama gibi işlemleri sağlamakla kalmaz fonksiyonlar, yöntemler, döngüler ve sorgular için de IntelliSense kullanan bir kod editörü içerir. Visual Studio arka planda derleme özelliği de içerir. Visual Studio hem kaynak-seviyesi hem de makine seviyesinde çalışan bir hata ayıklayıcı içerir. Visual Studio uygulama geliştirme konusunda geliştiricilere yardımcı olmak için görsek tasarımcı da içerir. Bu görsel tasarımcılar; Windows Form Tasarımcısı (Windows Form Designer), WPF Tasarımcısı (WPF Designer), Web Tasarımcısı/Geliştirme (Web Designer/Development), Sınıf Tasarımcısı (Class Designer), Veri Tasarımcısı (Data Designer), Eşleştirme Tasarımcısı (Mapping Designer) şeklindedir.