Yazılım Nedir?

Date : 28.11.2018 Etiket : Yazılım - Software Görüntüleme : 17

Alternate Text
Metehan Koray DURMUŞ

1995 Kocaeli doğumlu ve halen Kocaeli'de yaşamakta. Lisans eğitimini Makü'de YBS Bölümü'nde tamamladı. Yazılımı tercih etti ve halen yazılım üzerine çalışıyor. Fakat kahve sevmeyen bir yazılımcı. Spor ve Futbol düşkünü ve az buçuk yorumlama yeteneği ile blogger.  Daha Fazla...


Yazılım Nedir?

Yazılım, elektronik cihazların belirli bir işi yapmasını sağlamak için tasarlanmış ve kodlanmış programların tümüne verilen genel isimdir. Yazılımlar; değişik ve çeşitli görevler yapmak amacıyla tasarlanan elektronik aygıtların birbirleri ile haberleşmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini veya kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır. Geliştirilecek olan yazılımlar; birbirleriyle entegre ve iletişim halinde çalışan cihazlarda çıkan sorunları ortadan kaldırmak, verimliliği artırmak, zaman tasarrufu yapılmasını sağlamak için geliştirilebilir. Yazılıma verilebilecek olan en basit örneklerden biri de işletim sistemleridir. İşletim sistemleri olmazsa bilgisayarın açılması ve bilgisayarda günlük yaptığımız rutin işlemlerin yapılması imkansızdır. Yazılımlar; sistem yazılımları ve uyulama yazılımları olmak üzere ikiye ayrılır. Kullanıcılara hitap eden ve programlama dilleri ile yazılan yazılım çeşitlerine uygulama yazılımları denir. Uygulama yazılımlarının çalışmasını sağlamak ve bu işlemlerin hatasız şekilde gerçekleşmesini sağlamak için olan yazılımlara ise sistem yazılımı denir. Günümüzde en çok geliştirilen yazılım türleri; web yazılım, mobil yazılım ve masaüstü yazılımlardır. Günümüzden birkaç yıl öncesine kadar firmaların birçok işini masaüstü yazılımları görmekteydi. Fakat internetin evrensel bir boyuta ulaşması ve hızının artması gibi kullanım imkanlarının gelişmesi sonucunda firmalar web yazılım ve mobil yazılım konusunda geliştirmeler yaptı. Kullanıcılara kolaylık sağlayan, hızlı erişim imkanı sunan ve ihtiyaçları eksiksiz karşılayan siteler ve mobil uygulamalar hızla gelişme kaydetti. Yazılım geliştirme dillerine C, C#, Java, Pascal, Go, Python, C++, JavaScript, Delphi örnek olarak verilebilir. Geliştirilecek olan bir yazılım, birçok yazılım dili ile geliştirilebileceği gibi bazı yazılım dilleri ihtiyacımızı karşılamayabilir. Bu yüzden öğrenmek istediğimiz bir yazılım dilinin en iyi hangi ihtiyaçları karşıladığını en çok hangi alanlarda kullanıldığını araştırarak seçmemiz gerekir. Öğrenmek istediğimiz yazılım dili için aklımızda bulunan soruları sorarak mantıklı bir sonuca ulaşmak istiyorsak aşağıdaki fotoyu dikkatli şekilde incelememiz gerekir.

Yazılım Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yazılım çok genel bir kavramdır ve geliştirileceği alana, uygulanacağı sistem ve cihazlara göre geliştirilmesi farklılık gösterebilir. Bu yüzden yazılım geliştirmeden önce geliştiriciler yazılım algoritması üzerinde ciddi zaman harcarlar. Bugün kullandığımız otomobillerden, telefonlara, bilgisayarlardan, elektrikli araçlara ve beyaz eşyalara kadar her şeyde yazılım vardır. Yazılımlara verilebilecek en iyi örnekler günlük bilgisayarlarda kullandığımız kelime işlemci programları olan Microsoft Word, Libre Office Writer, Open Office, Google Docs olabilir. Ayrıca bireysel veya kurumsal firmaların hesap işlemlerinden kayıt tutma işlemlerine kadar kullandıkları hesap tabloları da birer örnektir. Popüler hesap tablolarına Excel, WPS Office, Open Office Calc, Libre Office Calc programları örnek verilebilir. Ayrıca veri tabanları ( MsSQL, MySQL, Oracle, Microsoft Access), grafik yazılımları (Adobe Photoshop, Corel Draw, 3DS Max), mühendislik uygulamaları (AutoCad, Matlab), ticari uygulamalar, iletişim yazılımları, oyunlar, multimedya yazılımları da yazılımlara başlıca örneklerdir. Veri tabanı programları ve yazılım geliştirme editörleri ise hem yazılımlara hem de yazılım üretme araçlarına örnek gösterilebilir.